Aktuality

32 / Milanu Pavýzovi se podařilo zprovoznit  REPROBEDNY, které před padesáti lety koupil legendární Karel Vlach. V sedmdesátých je prodal skladateli Jiřímu Maláskovi, který je později prodal Karlu Srpovi. Obě reprobedny jsou ve dřevě a z dílny zvukařů  tehdejšího Západu. Jsou místěny v učebně.

31. / Galerie JS bude otevřena na požádání do konce října 2022, kdy končí sezóna v Palácových zahradách pod Pražským hradem. Pište na: radiohortus2@seznam.cz

30. / Čítárna Jazzové sekce byla obohacena o básně Jiřího Žáčka zhudebněné Karlem Maříkem a v podání předních českých interpretů na albu Zpověď. 22 písní je ve dvojalbu provázeno originálními kolážemi, Vpravdě umělecký projekt vydal Český národní fond kultury,a.s. Více: www.zpoved-zacek.cz. Hudební ukázky s Helenou Vondráčkovou, Danielem Hůlkou, Petrem Jandou, Mariou Berkyovou, Igorem Tomkem, Kristynou Peterkovou, Janem Dolanským, Martou Jandovou nebo Romanem Zachem na www.radiohortus.cz

29. / Ve věku 88 zemřela herečka Louise Fletcherová, vrchní sestra Ratchedová z Přeletu nad kukaččím hnízdem. Za jejího života byla jejím jménem označena místnost před klubem Jazzové sekce v Praze 1.

28. / V úterý 20.září 2022 tragicky zemřel PAVEL FRANĚK. Několik let byl spolupracovníkem Jazzové sekce při studiu systému státní správy Československé socialistické republiky. Nedokončeny zůstaly zvukové záznamy z historie dělnické třídy od roku 1918. Jeho odchodem zanikl přístupový klíč k dosud nezveřejněným písemnostem. K jeho rakvi budou položeny růže s trikolorou.

27. / Salman Rushdie ustál atentát islámského fanatika.  Spisovatel  „odporovat zlu“ byl naposledy v Praze v roce 2001 na Festivalu spisovatelů a téměř celý den strávil v Jazzové sekci. Ta zajišťovala jeho pobyt. Setkal se i s Václavem Havlem.

26. / Jazzová sekce kondolovala k úmrtí Alžběty II. Královna se setkala se členy v Praze v roce 1996 a převzala protifašistický plakát v češtině vydaný ve Velké Británii v roce 1943. Přítomni byli Václav Havel, Karel Srp a mladý prodavač z antikvariátu na Valdštejnském náměstí v Praze. Fotografii přineseme,.

25. / Při příležitosti výstavy plakátů z 2.světové války proběhlo setkání s pamětníky Protektorátu Čechy a Morava a normalizace do roku 1989. Promluvil kandidát na funkci prezidenta bývalý rektor Karlovy univerzity prof.dr.Zima.

24. / Vzhledem k návštěvnosti bude kabely propojena  učebna a nahrávací studio s klubem o patro výš, kde lze i kouřit. Je uvažována nabídka výměny stolů a židlí za darované z luxusního pražského hotelu, který je v rekonstrukci. Byla rovněž získána venkovní zvuková aparatura o výkonu 2 x 300 W.

23. / 12.9.2022. Přednáškou ing.Ivana Noveského, kandidáta do Senátu, skončil šestidílný seriál vzdělávacích kurzů pro studenty. Na pořadu byla energetika. Kurzy pořádala  Šance na návrat a třetím rokem opět probíhaly v Jazzové sekci. Vystřídaly se téměř dvě stovky mladých žáků.

22. / Rádiu Hortus se ohlásili noví posuchači z Bangladeše, Kazachstanu a Belize.

21. / Přednášky o vězeňství se zúčastnilo 30 převážně studentů a dva lektoři českých věznic.Mj. s bývalými vězni z totality konfrontovali současné změny v kázeňském režimu, zdravotní péči, užívání návykových látek, otázky vzdělání dozorců, sebepoškozování vězňů a další. Akci připravila společnost Šance na návrat.

20. / VÝSTAVA VÁLEČNÝCH PLAKÁTŮ přístupná od 12.9.2022 jen po předchozím zamluvení. Mail: radiohortus2@seznam.cz

19. / Změna přednášky pro gymnazisty 9.9. 2022 Nové téma: Vězeňství. Kapacita zkušebny cca 30 míst.

18./ Galerista Miro Smolák zve na Výběr z díla JANA SAUDKA od 9.září do 30.října: Pražské muzeum fotografie, Pražský Hrad, Nejvyšší purkrabství 11, Praha 1 (10-18 hod.)

17./  Informace pro registrované STUDENTY: Přednášky:úterý 6.9. Marta Semelová, pátek 9.9. Luboš Kratochvíl, pondělí 12.9. Ivan Noveský. Připravuje Šance na návrat.

16. / Na přání opakujeme rozhlasový pořad o Allanu GINSBERGOVI I´m the King Of May,   připravený z Prague Post včetně recitací A.Ginsberga.- pondělí 5.9.2022.

15./  Omluvte výpadky ve vysílání RÁDIA HORTUS způsobené naší účastí na protivládních demonstracích.

14. /  Místopředseda Jazzové sekce JOSKA SKALNÍK informuje, že premiéra umělecko-dokumentárního filmu MINISALON bude v prosinci 2022.

13. / Marta Chadimová přispěla fotokopiemi novin z Protektorátu Čechy a Morava včetně Neue Tag s nekrologem Adolfa Hitlera.

12. / V září 2022 proběhne beseda s ing. Ivanem Noveským a uskuteční návštěva kulturního výboru Magistrátu hl.m.Prahy. Očekávány jsou nové katalogy z výtvarných výstav a CD s nahrávkami blues z New Orleansu.

11. / Vzhledem k demonstracím, kterých se zúčastňujeme, bude provoz v Jazzové sekci nepravidelný.

10. / 1.září 2022 se přihlásilo do vzdělávacích pořadů v Jazzové sekci Artforu 30 studentů. Organizuje spolek Šance na návrat.

9. /  Redakční práce a nahrávání není v těch dnech nijak narušováno přívalem čerstvých turistů. Chybí pouze parkoviště.

8. / V podzemních prostorách Jazzové sekce proběhne výměna elektroinstalace-

7./ Byl dokončen pořad o JANU MASARYKOVI (14.9.1889-10.3.1948) politiku a ministru zahraničních věcí. Přidány projevy z 1.vystoupení ve vládě, pohřeb v Lánech a další autentické ukázky.  Text Jaroslav Kojzar, načetl Jiří Brož.

6. /  Zemřel JAROSLAV GAGAN. Ve věku 71 ve čtvrtek 28.7.2022 po dlouhé nemoci. Působil v Jazzové sekci přes 40 let. Aktivní, pracovitý, čestný.

5./  Pro vysílání internetového rádia HORTUS (zahrada) jsme obdrželi další šelakové desky s americkými bluesmeny.

4./  Stále probíhá VÝSTAVA  PLAKÁTŮ z období 2.světové války.

3./  Připravujeme vzdělávací pásmo z nahrávek Čestmíra CÍSAŘE o životech československých prezidentů 1918-1989.

2./ Křest životopisu Dany ZÁTOPKOVÉ  pravděpodobně proběhne v pondělí 8.září od 15 hod. Sledujte Aktuality

1./   E -mail JAZZOVÁ SEKCE – ARTFORUM

       radiohortus2@seznam.cz

Komentáře jsou zakázány.