AKTUALITY


 

 

74. Petr Burda natáčel s poslancem Jiřím Pospíšilem, 18.7.2018

 73. Další cédéčka pro milovníky baryton saxofonu a cool jazzu – tyto bez Chet Bakera, ale s Theloniousem Monkem, Paul Desmondem a dalšími.

 

 72. Obdrželi jsme do knihovny knihu-katalog k současné výstavě v Galerii Sklenář, Mikulandská 7, P1. Jedná se o 59 nově objevených abstraktních kreseb vytvořených v r.1977 v Římě. Výstava nabízí srovnání Boštíkovy figurální tvorby s vrcholem jeho abstraktního umění.

71. Vydavatelstvé Druhé město vydalo stovku nejlepších příspěvků za 20 let, které vyšly za 20 let v literární příloze Práva – Salon. Vedle Kundery, Hrabala, Bělohradského Štefana Švece, Vaculíka nebo Budiše je zastoupen rozhovor s Lawrencem Ferlinghettim od Soni Vedralové a Karla Srpa

p.70. Jazzová sekce byla pozvána na besedu se spisovatelem prof.dr.iLber Ortayli a křest knihy o Mustafu Kemalu Atatürkovi, která právě vychází v Turecku.

69.   FOTO “Fašistické svině. Dobytek.” Kauza zničení pomníku Rudé armády pokračuje, dobrovolníci ho opravili  22.06.2018 16:30
Pomník rudoarmějcům u Pražského hradu, který nedávno zničil dosud neznámý vandal, byl opraven skupinou dobrovolníků. Okolnosti popsal pro ParlamentníListy.cz někdejší politický vězeň Karel Srp z Jazzové sekce, který se na opravě pomníku podílel.
FOTO “Fašistické svině. Dobytek.” Kauza zničení pomníku Rudé armády pokračuje, dobrovolníci ho opravili
Foto: Facebookový profil Karla Srpa
Popisek: Opravený pomník osvoboditelům u Pražského hradu
Malý pomník osvoboditelům nedaleko Pražského hradu začátkem června vandalové zčásti natřeli růžovou barvou. Zveřejnil to hradní mluvčí Jiří Ovčáček spolu se snímky, jak pomníček čistí. “Nějaký dobytek zneuctil pomníček osvoboditelů naší vlasti před Pražským hradem. Emanuel Moravec se radostně směje v pekle,” napsal k tomu tehdy.Několik dnů poté byl vyčištěný pomník zničen znovu, tentokrát už vážněji. Pachatelé z něj ulomili rudou hvězdu. “Fašistické svině, které jsou v české společnosti čím dál hlasitější – za mlčení většiny politiků – definitivně zničily pomníček osvoboditelů před Pražským hradem, který jsem nedávno pomáhal čistit. Nahlásili jsme okamžitě Policii ČR,” uvedl v reakci na to velmi ostře hradní mluvčí.Necelý měsíc poté už je pomník opět v původním stavu. Postarala se o to skupina asi pěti dobrovolníků kolem Jazzové sekce v čele s jejím předsedou Karlem Srpem, který snímek opraveného pomníku uveřejnil na svém facebookovém profilu.“Když jsme zjistili, že vandalové pomník zničili a zneuctili, nemohli jsme zůstat se založenýma rukama. My si našich osvoboditelů vážíme a nikdy na to nezapomeneme. Proto jsme hned začali chystat uvedení pomníku do původního stavu, což se nám nakonec povedlo. Nejde o nic, čím se chceme chlubit. Vedla nás k tomu úcta vůči hrdinům, kteří náš národ zbavili nacistických okovů,” uvedl pro ParlamentníListy.cz Karel Srp.
Z facebookového profilu Karla Srpa.

.         Krátký komentář pro čtenáře těchto aktualit: K odzneuctění pomníčku za padlé došlo ve středu 20.6. v 16 hodin. Krátce poté jsem dal fotografii na FB. Asi za hodinu telefon: Představila se redaktorka, už nevím odkud, s radikálním dotazem, jaké mne-nás k tomu vedly důvody a kdo to platil. Samozřejmě jsem odpověděl s razantností úměrné kvalitě otázky. 

   Děkuji Parlamentním listům a všem, kteří pečují o paměť národa, ať jde o pomníky padlým v I.světové válce a i v té další, bez ohledu na národnost padlých v boji za svobodu.  Karel Srp, předseda Jazzové sekce
68. Přírustky v čítárně; Ataturk = projevy ve sněmovně v r.1927 (turecky)

 

67. Marek Řezanka a Radovan Rybák – čtvrtek 21.6. od 17:30 ve Valdštejnské 14, Praha 1

 67.  Pavel Kosař, zpravodaj rádia Hortus v New Yorku, obdržel děkovný dopis za spolupráci od The National Jazz Museum in Harlem.

 

 Praha 9.6.018 léto 17:05,Jazzová sekce

 

65. Ve čtvrtek 21.června od 17:30 Autorský podvečer básníka Marka Řezanky a hudebníka Radovana Rybáka. Vlastní tvorba. Vstup zdarma. P-1,Valdštejnská 14

 64. Judr.Petr Ladman se stal opět předsedou do stojedenácté sezóny Spolku českých bibliofilů, který se v úzké části po valné hromadě zastavil na skleničku             v Jazzové sekci.

63. Rádio Hortus v nejbližších dnech odvysílá část vzpomínek spisovatele Arnošta Lustiga

62 V úterý 5.června: Setkání spolku Znovu do života určeném pacientům po srdeční zástavě a po nutnosti orgánové podpory. Na fotografiích Matyáše Křečka ing.Marie Frýdmanová, předsedkyně spolku s předsedou Jazzové sekce a Petrem Urbanem  ze Šance na návrat.

  

61. V úterý 29.5. se JS zúčastní besedy o Srpnu 1968 ve Slovenském domě v Praze

60. Spolek českých bibliofilů pozval předsedu Jazzové sekce na valnou hromadu v sobotu 26.5.2018. Účastníci obdrží reprint samizdatu Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále rozšířenou o 80 stran dokumentů, které měly za normalizace zabránit vydání..

59.Zapsaný spolek Šance na návrat uspořádal již druhé setkání studentů Střední odborné      školy v Drtinové ulici v Praze 5. Petr Burda studenty seznámil s činností Syndikátu novinářů a Karel Srp s událostmi v Srpnu 1968, historií Jazzové sekce a co lze očekávat od čerstvě propuštěných vězňů, se kterými se studenti budou v praxi setkávat.Foto Matyáš Křeček.58. Gymnázium v Říčanech na výstavě k Srpnu 1968. Foto Matyáš Křeček

57. Klasikové rock and rollu Eddie Cochran, Gene Vincent, Carl Perkins a Jerry Lee Lewis budou příští týden ke slyšení na Rádiu Hortus – právě je stáčíme.

56. Spolek českých bibliofilů požádal Jazzovou sekci o přednášku jak jsme vydávali Hrabalova Anglického krále. Každý účastník obdrží zdarma repliku původního vydání.

55. Příští týden odvysíláme neznámé nahrávky tenorsaxofonisty Dextera Gordona. Byly připomínkovány texty některých bývalých tzv.badatelů Ústavu pro studium totalitních režimů, kterými anonymně krmí Wikipedii. Pokračují manuální práce s vyklízením zatopených prostor JS.

54. Ve středu 23.května se pravděpodobně uskuteční první čtená zkouška divadelní hry Lenky Procházkové Rozhovor v Moskvě o výslechu Alexandra Dubčeka ve vládní vile na Leninských horách v Moskvě 23.srpna 1968.

53. V úterý 22.května pořádá Šance na návrat v galerii JS další přednášku, tentokrát pro studenty školy veřejno-právní, ze kterých vyjdou sociální pracovníci a pro studenty vojenského a policejního zaměření. Téma“ Společnost po Pražském jaru – Jazzoví sekce – Vězeňství. Pouze pro zvané.

52. Vyklízecí manuální práce pokračují ve středu 16.5. ve zkušebně. Dobrovolníci zatím  nejsou potřeba.

51. Sympozia Společenské změny po roce 1968 a následných tří výstav 1968-1988 se zúčastnilo cca 150 pozvaných hostů. Výstavy jsou otevřeny denně od 10-17 hod. nebo dle mailové domluvy. Potrvají do konce září 2018.

50. Odhalením busty François Mitterranda sympoziem a třemi dokumentárními výstavami 1968-1989 byla 12.5. zahájena letní turistická sezóna v Palácových zahradách pod Pražským hradem. Více ikona Galerie s textem Parlamentních listů.

49. Studenti Bezpečnostní právní akademie besedovali dnes v Jazzové sekci. Zorganizoval spolek Šance na návrat a nafotil Matyáš Křeček. 10.5.2018

48. Zvukovou kulisu na výstavě Srpen 1968 budou tvořit autentické hluky letadel, tanků, vozidel, hlasy z ulice. 

47. Čítárna tiskovin ze Srpna 1968 bude pro veřejnost otevřena na výstavě Říkají si nezávislí v sobotu 12.5. (podle počasí). Výstava je zdarma denně od 12-17 hod.

46Fototermín výstav Srpen 1968-Normalizace-Říkají si nezávislí v Jazzové sekci, Valdštejnská 14, P-1 v pátek 11.5. mezi 14-17 hod.

 45.  18.4.2018 Prezident republiky udělil písemnou záštitu nad akcemi v Palácových zahradách pod Pražským hradem, souvisejícími s oslavami stého výročí samostatnosti republiky. Týká se tří dokumentárních výstav a semináře organizovanými Jazzovou sekcí.

42. 14.4.2018 Mladí Ukrajinci vyváželi několik hodin promáčený denní tisk z let normalizace, cenné americké Down Beaty, obří pódiové reprobedny, radiopřijímače, komplet techniku nahrávacího studia. Čítárny se vyplavení nedotklo, klubu také ne, avšak je zaplněn hudebními nástroji. Pohromu způsobil běžný ohřívač na vodu v kuchyňské lince. Není pojištěno.

41.  10.4.2018  Havarijní stav v nahrávacím studiu – uzavřeno (prasklý vodovodní řád)

Chystáme od května výstavu Říkají si nezávislí... o alternativních aktivitách z období normalizace 1968-1989